BAZALT FİTİLİ NEDİR

Bazalt fitili, bazalt taşlarının 1300-1700°C’de eritilmesi ile elde edilmektedir. Bazalt Fitili liflerinden oluşan bükümsüz bir ipliktir. Bazalt fitili, birçok özellikte cam fitilini aşar ve özellikle karbon fitilden daha düşük değildir.

Bazalt lifi kayacının 1300-1700°C’de eritilip işlenmesi ile elde edilen lif türüdür. Bazalt liflerin ısı ve ses yalıtımları oldukça yüksektir. Ayrıca, doğada çok fazla bulunan bir kayaçtan üretildikleri için diğer liflere göre daha ucuzdur. Ayrıca bazalt liflerinin çekme dayanımları E-Sınıfı cam liflerden ve kopma uzamaları ise karbon liflerden fazladır.

Bazalt elyaf fitili Cam ve metal muadillerini göre deformasyon ve mekanik etkilere karşı yüksek mukavemet ve direnç gösterir ve Isı ve korozyon direncini arttırır. Bazalt fitili, aynı zamanda iyi bir ısı yalıtım özelliklerine de sahiptir.

Bazalt fitili nerelerde kullanılır?

Bazalt fitillerinin geniş bir kullanım alanını mevcuttur. Fitil kumaşları, kırma-paspasları, bazalt-plastik takviye çeşitli kompozit malzemeler, bazalt-plastik ağlar ve tentelerin imalatında kullanıldığı gibi beton ürünleri güçlendirmek ve jeotekstil kumaşlar üretmek için de kullanılabilmektedir. Bazalt elyaf fitiller sahip oldukları yalıtım özellikleri sayesinde enerji, kimya ve ağır sanayi borularının imalatında aktif olarak kullanılmaktadır.

Neden Bazalt fitili?

Betonda darbe direnci artırıcı özelliğinde olup; su ve kimyasalların sızmasına, donmaya, yanmaya karşı dayanım artışı sağlamaktadır.  Bazalt fitilinin kullanıldığı ürünler, son derece yüksek çekme mukavemetine ve artırılmış mukavemete sahiptir. Yapısı sayesinde kullanıldığı ürünler korozyona karşı koruduğu gibi aşındırıcı kimyasallarla reaksiyona girmez ve yüksek sıcaklıklara karşı direncini yükseltir. 

Enterbas Basalt Technology ile iletişime geçin!

Mahmutbey Mah. Taşocağı cad. No:3 Ağaoğlu My Office 212 K:17 No:278 İstanbul/Türkiye
0212 909 80 65
09:00 - 17:00